pondelok 18. septembra 2017

Náš svet s malým twistom | Zlatý kompas

Autor: Philip Pullman
Počet strán: 320
Originálny názov: Northern Lights
Žáner: MG, Fantasy
Vydavateľstvo: Ikar

Jedenásťročná Lyra žije vo svete, kde má každý človek svojho démona – vlastnú dušu v zvieracej podobe, s ktorou je spätý neviditeľným putom. Lyra s démonom Pantalaimonom, ktorý na seba berie podoby rôznych zvierat, žije bezstarostným životom malej divošky až do chvíle, kým z jej okolia nezačnú miznúť deti. Keď zmizne aj Lyrin najlepší priateľ Roger, odvážne dievča sa rozhodne ho vyhľadať. Na ceste ju sprevádza zvláštny prístroj – alethiomer, ktorý tomu, kto s ním vie pracovať, odpovie na všetky otázky."Je to Prach," opakoval lord Asriel. "Na desce se zobrazuje v podobě světla, protože jeho částice působí na tuto emulzi podobně jako fotony na emulzi s dusičnanem stříbrným. 
Moje expedice si mimo jiné kládla za cíl ověřit její účinnost. 
Jak vidíte, mužská postava je zřetelně viditelná. 
A teď se laskavě podívejte na tvar po jeho levici."


Sériu Temné hmoty a.k.a Zlatý kompas snáď ani nemusím predstavovať, myslím si, že každý z nás videl aspoň film. Síce nie je najlepšie hodnotený, u mňa film patrí k totálnym srdcovkám, rovnako ako aj kniha, ktorú som si kedysi požičal zo školskej knižnice, ibaže bola príliš náročná na mňa, takže som sa zhruba v polovici úplne zasekol. A verte, že aj napriek tomu, že som si chcel Zlatý kompas zasa prečítať (a aj dočítať), kúpa tejto knihy bola úplná, ale úplná stopercentná náhoda. Bol som v BA a vravím si, že pozriem, čo majú v Martinuse na obchodnej a mal som v pláne kúpiť si pokračovanie knihy Asylum. Pozerám sa na poličky a vtom tam zbadám Zlatý kompas, ani som neváhal a bral som. Ako to teda dopadlo?


Knihu som prečítal pomerne rýchlo. Áno, nie je to najhrubšia kniha sveta, ale je v nej dostatočne veľa zložitých informácií a ešte zložitejších opisov nato, aby ste sa sem-tam stratili, takže s týmto som bol náramne spokojný. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt golden compass gifAutor nás celou knihou sprevádza svetom, našim svetom. Tým skutočným, ibaže vzápätí úplne iným - ide totižto o paralelné svety a síce sa ten Lyrin Oxford takmer podobá na ten skutočný, sotva sú navlas rovnaké. V tomto svete, v ktorom sa odohráva príbeh, sa deti učia o vesmíre a časticiach, všetko je pod nadhľadom Magistéria a každý jeden človek nosí pri sebe aj zviera - jeho vlastného daemona, v ktorom prebýva ľudská duša. 
Síce nezačínam s postavami, ako to mám často vo zvyku, ale tento svet je jednoducho geniálnym a bystrým výplodom. Autor ma pri každej ďalšej kapitole dokázal ohromiť svojou predstavivosťou a múdrosťou, s akou vytvoril nie len svet plný daemonov, zvláštnych častíc a ľadových medveďov, ale aj samotný príbeh, ktorý má oveľa, oveľa hlbšiu mienku ako sa na prvý pohľad zdá. Autor nám tak v príbehu vysvetľuje a opisuje veľmi dobre známe témy, ako viera, detstvo a dospelosť a podobne, ktoré chytro ukryl do svojich fantastických, ale aj teologických prvkov.
Všetko sa to začína dievčaťom, ktoré je úplne obyčajné. Jedenásť ročná Lyra sa rada hrá, rada objavuje, nechce sa stať fajnovou dámou a takmer vždy klame. Musím povedať, že Lyra sa mi neskutočne veľmi páčila. Často práve ona "ťahala" celý ten príbeh, niežeby sa on okolo nej iba tak dial. A síce má v sebe kvapku špeciality a výnimočnosti, Lyra určite nie je tá pravá vyvolená.
Čo sa týka postáv, to čo sa stalo s Asrielom som absolútne vôbec neočakával, takže som pritom padol na zadok, ale teda Pani Coulterová zostala takou istou prefíkanou mrchou, ktorú nenávidíte a milujete zároveň, presne ako vo filme. (Ktorý som ja videl prv než knihu, aby bolo jasné.)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt his dark materials philip pullman

K ako hlavnému sa chcem vyjadriť k samotnému autorovi. Viem, kniha je preplnená opismi, niektoré zdĺhavé a možno azda náročnejšie, ale mne sa jeho štýl sakra páčil. Philip Pullman je pán spisovateľ a jeho vety sa mi čítali rovnako dobre a ľahko ako napríklad pri Harry Potterovi, no zároveň boli krásne a lyricky napísané a to ja mám najradšej. Nesmierne sa mi páčilo, ako aj tú najzložitejšiu problematiku dokázal jednoducho a obyčajne vysvetliť, presne tak, aby to pochopilo aj samotné dieťa. To, čo vytvoril je jednoducho zázračné, kúzelné, geniálne a originálne do špiku kosti, hoci celým svojim príbehom vysvetľuje známe klišé témy, ako som už spomínal. Myslím si, že mnohí z vás čítali Zlatý kompas a ešte viac z vás ho videlo vo filmovej podobe s hviezdnym hereckým obsadeným a ešte lepším spracovaním, čo sa týka efektov, ale ak ste neurobili ani jedno, ani druhé, normálne vás ani nechápem. U mňa Zlatý kompas patril, patrí a bude patriť medzi totálnu srdcovku a rovnako aj kniha. Ách, ľudia, vážne neviem opísať slovami, ako milujem tento svet, tento príbeh a tieto postavy, na čele s Lyrou, ktorá - je pravda -, že vám sem-tam môže zaliezť na nervy (ako každé iný nespratný harant), no v konečnom dôsledku si ju obľúbite (presne tak, ako každého iného nespratného haranta) a budete ju brať aj s tými občasnými neduhami.
Súvisiaci obrázokTakže...čo vám kniha Zlatý kompas ponúka? Nuž, ponúka vám všetko, čo máte radi, ak ste čitateľ typu závislák. Ak ste závislák, ktorý si vychutná každé jedno slovo a každý jeden detajl s vedomím, že autor za knihou vie svoj príbeh dopodrobna (vy to ani nemusíte vedieť...ale pocit, že autor na druhej strane príbehu vie o tom všetko, je neskutočne skvelé a príbehu to veľa dáva), tak toto je ako stvorené pre vás. Ak si chcete prečítať niečo fakt unikátne, poprípade trpíte absťákom po vážne skvelých príbehoch (alebo Harry Potterovi), Zlatý kompas je ako stvorený pre vás. Inak...neviem, či o tom viete, ale ja som sa to dozvedel iba prednedávnom, vraj z celej knižnej série robia televízny seriál. A ak som sa správne dočítal, už sa na tom pracuje aj vyše jedného roka, tuším od 2015-tého. Dúfam, že sa seriál nezruší, pretože nejaký ujo z toho seriálového tímu vravel, že sériu "developujú" preto tak dlho, pretože chcú ponechať všetky detajli a že chcú, aby to naozaj vyšlo. (Hoci ja film aj tak milujem.) Nuž, prsty mám prekrížené.


No, ja jednoducho žeriem túto knihu, tento svet, tieto postavy, tento príbeh. Proste srdcovka, ktorú si užijete každý raz.
Percentuálne hodnotenie: 100%Čítali ste túto knihu? Aký máte naň názor?
A čo hovoríte na film? Tešíte sa na seriál?
Aj u vás patrí tento príbeh k srdcovke?
Chceli by ste si túto knižku prečítať?

3 komentáre:

  1. Skvelá recenzia :) Videla som film a tiež sa mi veľmi páčil.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja zbožňujem celú sériu. Bolo to čítanie z mojich detských čias a rada sa k nemu vraciam. Neskutočne ma potešilo, keď som zistila, že autor chystá... ehm... niečo ako pokračovanie :D :D
    Ale mňa inak film dosť sklamal. Hlavne ten koniec, lebo som si nevedela predstaviť, ako chcú nadviazať na druhú knihu s tým, ako to skončilo.
    No potom som zistila, že druhý film aj tak nebude, tak čo. No na seriál som veľmi zvedavá, mám veľké očakávania :D :D

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!