štvrtok 2. novembra 2017

Malé mesto, veľké tajomstvá | Prekliate mesto

LISA MCMANN | 224 STRÁN | YA, FANTASY, MYSTERY | FRAGMENT

Cryer's Cross je naozaj malé mestečko, no všetko sa to začalo Tiffany Quinnovou, ktorá jedného dňa záhadne zmizla a nezostala po nej ani jediná stopa. Kendall, študentka miestnej školy, trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou a keď sa stratí jej najlepší kamarát Niko, s podivnosťami sa roztrhne vrece. Ukáže sa, že za všetkými tými zmiznutiami číha oveľa väčšia temnota, než akú si Kendall mohla predstaviť.


Lisu McMannovú ako spisovateľku môžete spoznať vďaka jej sérií V zajatí snov (dúfam, že sa to tak naozaj volá, nechcelo sa mi to prehľadávať), ktorej prvý diel (myslím, že sa volal Precitnutie) som kedysi dávno, dávno, dávno čítal a žiaľ, vôbec sa mi nepáčil. O Prekliatom meste som už dlhšie vedel, na poličkách kníhkupectiev som knihu často vídal, no nijako zvlášť ma nepriťahovala. No pred niekoľkými dňami som bol v kníhkupectve s tým, že oco potreboval dakú knižku do práce a samozrejme, "bez knihy neodídeš" platilo u mňa aj napriek tomu, že som nemal nič vybraté. A tak mi do oka padla táto drobná knižôčka za dobrú zľavovú cenu, a keď som si prečítal pár riadkov anotácie, celkom ma to zaujalo - hlavne preto, že som si myslel, že to bude ako stvorené na tieto upršané jesenné "temnejšie" dni.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cryer's cross movieRozprávačkou je Kendall, dievča s OCD, ak sa nemýlim a tá skratka je správna. Samozrejme, túto poruchu poznám no nikdy som nemal možnosť akosi "nakuknúť" hlbšie. Kendall mi ten priestor dala a na nej sa mi páčila práve jej porucha - ako všetko musela počítať, že dané veci musela mať na danom poriadku, aj keď často ten poriadok bol v jej zmysle slova. Kendall ako rozprávačka vás zaujme už na začiatku a ja som s ňou nemal problém. Bola sympatická, ibaže mi dačo v nej chýbalo. Niečo, čo chýbalo všetkým postavám v tejto knihe. Jacián, Marlena, Hector, Niko...proste každú postavu v tomto príbehu som považoval za sympatickú, no chýbal mi v nich akýsi šmrnc, ktorý by všetkým postavám dodal akúsi šťavu, ak to tak môžem nazvať.

Kendall, ako ostatní v tomto malom mestečku, si všimnú nových obyvateľov - sú to Jacián a Marlena. Marlena je fajn dievča, ktorá sa s Kendall dá ihneď do reči, no Jacián je tvrdší oriešok...je odmeraný a nevrlý, tichý a uzatvorený a zo začiatku vytvára dojem, že on je akýmsi zloduchom a tieňom v celom príbehu. Prekvapivo, Kendall a Jacián nájdu medzi sebou isté iskry...a tu sa začína románik, s ktorým som mal trošilinku problém. Ale fakt že trošilinku. Ich vzťah mi prišiel fajn, bolo to aspoň pre mňa očividné od začiatku, že títo dvaja budú jednoducho spolu...ibaže. Ibaže. Stalo sa to akosi rýchlejšie, než som očakával a ten prechod medzi "zlým, nevrlým Jaciánom" a "Jaciánom, ktorého milujem" bol strmý a nie príliš plynulý a bola to taká tá typická ya-ovská insta love, no napriek tomu som proti tomu výčitky nemal.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cryer's cross movieČo sa týka deja, už od začiatku si ma získala atmosféra príbehu. Nebola vyložene temná, ale bolo v nej čosi pochmúrne ako keď pozeráte prvý diel Twilight ságy a aj napriek tomu, že je to totálna romantika, tá daždivá a sivá atmosféra tomu dodáva niečo zvláštne, čo si v konečnom dôsledku užijete. Knihu som mal prečítanú za jeden deň, ako som spomínal, je menšieho formátu a písmená a samotné odseky sú väčšie než zvyčajne, takže stránky mi pred očami ubiehali jedna radosť. Autorka sa nebabre s opismi a používa ich v príbehu čo najmenej, skôr sa nájde v priamej reči a samotnej akcií. Dej má rýchly spád, preto vám môžem zaručiť, že počas tejto knihy sa jednoducho nebudete nudiť, pretože to ani nedokážete. Knihu by ste mali rýchlo zhltnutú aj keby ste sa vôbec nesnažili.

Keďže je táto kniha mysterióznym a takým paranormálnym príbehom, očakával som istú dejovú gradáciu, a tu ma autorka trošku sklamala. Čakal som, že pri posledných stránkach budem zvedavo dychtiť a že si budem nadávať zato, že nedokážem dostatočne rýchlo čítať. K očakávaniam sa pridalo aj čakanie na koniec, na taký ten pravý koniec týchto typov kníh, ktoré ste mohli predvídať a sú správne, no aj tak vám istým spôsobom vyrazia dych. To som nedostal a čo sa týka môjho názoru, ten koniec ma sto percentne neuspokojil tak, akoby mal.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cryer's cross movieNapriek tomu však túto drobnú knižôčku odporúčam každému, vážne každému. Ak trpíte čítacou krízou, okamžite siahnite po tomto príbehu a krízu ľahko a rýchlo zaženiete. Ak si chcete prečítať niečo na oddych, kedy sa tie slová čítajú fakticky samé a chcete to mať rýchlo z krku, táto kniha je taktiež pre vás. Určite sa nebudete nudiť a budete zvedaví, ako sa autorka popasuje zo záhadou, ktorú naškrobila na začiatku. Dokonca viem, že od niektorých čitateľov táto kniha dostala plný počet z hodnotenia, takže som názoru, že sa nemáte čoho báť. Pre mňa však kniha Prekliate mesto bolo takým zlatým dobrým priemerom s kvapkou čohosi lepšieho, než len je "iba zlatý dobrý priemer". Čítanie som si užil, no istotne viem, že čoskoro na knihu zabudnem a budem si pamätať iba tie hlavné a dôležité veci.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  70 %

Čítali ste túto knihu? Aký máte na ňu názor?
Zaujala vás? Chceli by ste si ju prečítať? 
Máte ju vo svojom tbr liste?
Čítali ste ostatné knihy od autorky? Čo na ne hovoríte?

1 komentár:

  1. Túto knižku som čítala kedysi veľmi dávno, no viem, že sa mi pomerne páčila. S odstupom času už by ma asi tak veľmi neočarila, ale je to pohode príbeh :)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!