piatok 17. novembra 2017

Moleskin skicár | Áno či nie?

Asi tak pred mesiacom (uff, ale to rýchlo letí) som si zakúpil skicár značky Moleskine, ktorú vám určite ani nemusím predstavovať a určite ich zápisníky poznáte, pretože nielenže sú slávne a obľúbené, ale v majú ich asi tak v každom veľkom kníhkupectve.

Skicár som už dlhú dobu chcel, pretože odnepamäti rád kreslím a na sociálnych sietiach som vždy sledoval umelcov, ktorí tento skicár používali,no vždy som sa k tomu akosi nemohol odhodlať: buď ho v kníhkupectve nemali, pretože bol vypredaný, alebo som naň úplne zabudol, alebo som sa jednoducho nemohol odhodlať, pretože som nevedel, či sa vôbec za ten peniaz oplatí. No napokon som sa k tomu akosi dostal a keď som sa skicárom "chválil" na ig story, prekvapivo mi dosť z vás písalo do dm otázky. A keďže na články nebolo nápadov, tak som sa rozhodol, prečo vám tie otázky jednoducho nezodpovedať, keďže aj ja som bol na vašom mieste a nemal ani tucha, či sa ten skicár vôbec oplatí, lebo, povedzme si pravdu, najlacnejší zasa nie je. 

1. C E R U Z K Y  &  P E R Á
Samozrejme, začínam od toho najviac basic. Neviem, či je to tak so všetkými moleskinovými skicármi, ale tento má veľmi jemnučké strany na dotyk. Nemyslím, že sú tenké, práve naopak - papier má gramáž 165 g/m2, takže strany sú pevné, nepresvitajú a pokojne zvládnu aj nejakú tú vodu, no k tomu sa vyjadrím neskôr. Napriek tomu, ako som spomínal, papier je na dotyk veľmi jemný a preto som sa obával, či sa ceruzky/farbičky z neho nebudú rozmazávať. Pravda je taká, že ak použijete priveľa tuhy, poprípade máte nejaké mäkké ceruzky, trochu sa vám to rozmaže, hlavne teda keď prejdete po papieri prstom. Ja ceruzky a farbičky až tak moc nepoužívam a keď, tak zasa priveľa netlačím, nie je to môj štýl :D, takže s tým som také problémy nemal. Čo sa týka pier, niekedy som použil také tie obyčajné gélové perá, s ktorými nebol žiaden problém a potom používam také tie čierne finelinery (ktorým ja hovorím ihlové perá), ktoré používam neustále a úplne ich zbožňujem. Tu som sa taktiež obával, či atrament nebude presvitať, no znovu vás musím ubezpečiť,že všetko je v pohode. A to s tými perami dokonca aj vyfarbujem celé časti, takže sa vážne niet čoho strachovať.

2. V O D O V K Y  &  A K V A R E L Y 
Z farieb pri kreslení používam najčastejšie akvarely, poprípade vodovky (viem, že to je prakticky to isté, ale "vodovkami" myslím tie palety, ktoré mal každý na základke), iba raz sa stalo, že som musel použiť olejové farby, ktoré som btw vyhral na súťaži a totálne ich nenávidím (myslím všeobecne, olejové farby mi fakt nechutia). Malé varovanie na začiatok - ja som ten typ človeka, čo pri vodových farbách spotrebuje snáď aj liter vody. Ak si myslíte, že pri akvareloch som používal jedinú kvapku, mýlite sa. Moje "watercolor skills" sa naozaj snažím cibriť, ale s tou kontrolou vody a tak mi to stále nejde a používam jej fakt, fakt moc. Hoci to znie čudne, ani v tejto oblasti ma skicár nesklamal. Hovorím to znovu, používam naozaj veľa vody. Farba nepresvitá, nerozmazáva sa a papier pod náporom vody sa jednak ani netrhá a jednak sa na ňom nerobia také tie "papierové žmolky", ktoré určite musíte poznať, ak ste aspoň jeden krát v živote používali vodové farby. Je pravda, že strana sa trochu zvlní, hlavne teda rohy, no ja s tým problém nemám - skicár zatvorím, uložím ho pod niečo ťažké a behom noci sa to vyrovná. Za posledné mesiace používam vodové farby najviac, takže keď som si objednával tento skicár, bál som sa, že pre farby nebude stavaný. Našťastie, skicár to zvláda.

3. A T R A M E N T Y  &  T U Š E
Vždy som obľuboval krasopis a kaligrafiu, no bol to až instagram, ktorý ma donútil kúpiť si tuš a pero. Keď som otváral skicár a po prvý krát chcel doň čosi napísať, bál som sa, že perom papier zoškrabem a dotrhám, čo sa mi teda väčšinou pri kaligrafií stávalo s tvrdšími papiermi, a tento skicár papiere tvrdšie má. Musím povedať, že skicár ma v tomto sklamal a prekvapil zároveň. Prekvapil, pretože atramenty pokojne udrží a papier sa netrhá, ale na druhú stranu, nebudem klamať, občas sa mi stalo, že som ho mierne perom trošku natrhol a urobili sa mi tie hnusné papierové žmolky. V tomto neviem, či je to chyba na mojej strane, ale to je teraz nepodstatné, nakoľko vám rozprávam o mojich skúsenostiach. Takže tak.

Skicár ma príjemne prekvapil a určite ho odporúčam všetkým, ktorí hľadajú kvalitu, no pritom nie sú až takí nároční ako "ozajstní umelci". Mne osobne sa s ním príjemne pracuje, nemám s ním problém, papiere sú pevné, kvalitné a bez pridaných kyselín a celková väzba stojí stále pokope, aj cez všetku tú vodu, ktorej som použil teda hojne. Farby prekvapivo rýchlo schnú, takže som sa občas musel aj poponáhľať, keď som pridával ešte nejaké tie detaily a zatiaľ sa mi ešte nestalo, aby niečo presvitalo, hoci aj malý kúsok kresby. Mňa teda určite nesklamal a keď ho celkom vyplním, pokojne si kúpim ďalší. Keby niekoho zaujímalo, ja som si môj objednával z Panty (link) a jeho špecifikácie sú takéto:
papier-gramáž 165 g/m2; 104 strán, 13x21 cm, obopnutý čiernou pružnou páskov, s látkovou záložkou a čoby to nebol moleskine, keby vzadu na konci nemá zakladať, všakže?

 instagramfacebookpinterestyoutubetwitterinstagram

2 komentáre:

  1. Si naozaj neskutočne talentovaný! ♥ vždy sa neskutočne rozplývam nad tvojimi kresbami (na ig) a len ti prajem, aby ti táto láska k umeniu a kresleniu vydržala čo najdlhšie :) snáď si potom budeš ilustrovať aj svoju vlastnú knihu!

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem veľmi veľmi pekne ;) Ani nevieš, ako takýto komentár vie zlepši ť náladu a skrášliť deň! :) :)

      Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!