štvrtok 30. novembra 2017

Potemnená rozprávka | Netvor je zver

PETERNELLE VAN ARSDALE | 360 STRÁN | YA, TEMNÁ FANTASY | SLOVART

V dedinách prevláda chaos. Požieračky duší útočia a za všetko môže tajomný Netvor, ktorý obýva okolité lesy. Alys bola ešte len malým dieťaťom, keď Požieračky zaútočili prvý krát a odvtedy sa jej život zmenil. Nielenže ju ako ostatné deti zachránili a dali do opatery pobožným dedinčanom, ale Alys cíti v sebe niečo, čo je môžno súčasťou aj Požieračiek. Čo má Alys spoločné s Požieračkami? A čo má spoločné s Netvorom? Dokáže Alys prežiť vo svete, ktorý upaľuje ľudí za bosoráctvo a považujú ju za hrozbu?


Prv, ako začnem s recenziou, chcem iba podotknúť, že knihu som čítal kedysi na prelome júna a júla, takže až tak detailne si ju nepamätám,ak mám byť úprimný. Dúfam, že mi drobné chybičky odpustíte (dúfam však, že sa nenájdu) a že na nič nezabudnem.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the beast is an animalNetvor je zver je veľmi zvláštna kniha, čo sa týka z pohľadu hlavnej postavy. Alys nesledujeme tak, ako ostatné hrdinky v ya literatúre. Nesledujeme iba jednu časť ich života. Autorka vo svojej prvotine rozpráva príbeh o Alys, od samého útleho malička. Sledujeme, ako postupne starne, rastie - napokon sa autorka usadí, keď má Alys 15/16/17 rokov (toto si fakt nepamätám, sory) a vtedy už len plynie príbeh. Alys je veľmi zvláštna hrdinka pre mňa. Nehrdinská, ale nie v zlom slova zmysle. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka vykreslila jej život a postupne to, ako rástla a vyvíjala sa. Napriek tomu som však k nej necítil absolútne nič a neprišla mi až taká hlboká, plastická a reálna, hoci mala takmer všetky aspekty, aby ňou Alys bola. Teraz usudzujem, že mi tam chýbalo to, že dej sa väčšinou (ja som to tak vnímal, len aby som povedal) točil okolo nej. Pripadala mi, že po väčšine času nebola aktívna. Nebola tá, ktorá šla do akcie, ktorá uchopila tú "zápletku" a skrúcala ju podľa svojho. Možno aj šla do akcie, no ja som to tak nevnímal. Čo sa týka ďalších a vedľajších postáv, bolo to podobné ako s Alys. Boli fajn, neprotivili sa mi, no nič som k ním necítil. Medzi akoby ďalšiu hlavnú postavu patrí napríklad Cyan, ktorý je milostný interest. Tu autorka z môjho pohľadu troška pochybila - ich vzťah mi prišiel instantný a taký samozrejmý, akože áno, vieme že to príde. Nemal som kvôli tomu nejaké výčitky, ale nič moc.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the beast is an animalA teraz konečne k deju a príbehu. Ako prvé, čo chcem spomenúť, je veta, ktorá stojí hore na obálke, ktorá je mimochodom veľmi pekná a perfektne vystihuje to, čo kniha v sebe ukrýva. Ale k tej vete - kniha podľa nej sľubuje ten najstrašidelnejší príbeh roka. Neviem, či tam tá veta je aj v originále, alebo ju tam slovart dal, no v oboch prípadoch je to nesprávny krok. Príbeh vôbec nie je strašidelný a už vôbec tak nie je napísaný - autorka totižto nepísala strašidelný príbeh, nepísala ani horor, ale písala temnú rozprávku. Písala gotickú rozprávku. Nie najstrašidelnejší príbeh roka. A síce týmto vetám stopercentne neverím, akoby podvedome vo mne rástli očakávania. Nie, že sa budem báť. Ale proste že to bude creepy. Nebolo.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the beast is an animalKniha nie je až tak dlhá, jej dĺžka je taká stredná, optimálna a príbeh jej pasuje dokonale. Nie je to nudné, ale zasa že by to bolo nejako akčné, to tiež nemôžem povedať. Niektoré časti ma bavili viacej a niektoré menej, no vždy mi za všetkým chýbala akási hĺbka. Niežeby bol príbeh zlý, ale chýbali mi tam postavy, za ktoré by som trhal vlasy. Chýbali mi tam scénky, pri ktorých by sa mi zvyšoval tep a chcel čítať rýchlejšie, aby som sa dozvedel, čo bude ďalej. Toto mi tam chýbalo. Kniha je napísaná pekným štýlom, ako rozprávka a atmosféra je fajn, hoci tiež som čakal čosi temnejšie, no čítalo sa to veľmi monotónne. Ten príbeh som pozoroval - ale neprežíval. A to je niečo, čo na knihách milujem, keď príbeh prežívam. Možno to je len moja chyba, že som tak zvyknutý, ale čo už. Čo sa týka Požieračiek a Netvora - tieto dva elementy v mojich očiach knihu oveľa oživili. Oba prvky boli krásne vytvorené a bavilo ma, keď autorka o nich písala.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the beast is an animalNakoniec to iba zhrniem: kniha bola lepšia než priemer, no nevyšplhala sa u mňa na štyri hviezdy. Myslím si, že je dobrá na oddych a keď máte nutkanie prečítať si fakt nejakú rozprávku, ale pre väčších. Taktiež môže zaujať prostredie lesov a dedín, poprípade celá tá mytologická časť s Požieračkami a Netvorom; a vlastne nato, že je to autorkin debut, podaril sa jej. Kniha sa rýchlo číta, bolo to fajn čítanie,presne tak, ako som povedal - pozoroval som, ale neprežíval, no kniha je lepšia  než priemer. Preto som dal knihe tri a pol hviezdičky. Teraz už sa len teším na film. Ak sa vydarí, bude to skvelá dark-fantasy pecka.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E: 65%

Čítali ste túto knihu? Aký máte na ňu názor?
Zaujala vás? Chceli by ste si ju prečítať? 
Máte ju vo svojom tbr liste?
2 komentáre:

Ďakujem za každý váš komentár a názor!