pondelok 29. januára 2018

Aelin Galathynius je pripravená vziať si svoj trón späť | Búrka v Impériu

SARAH J MAAS | 656 STRÁN | HIGH FANTASY | SLOVART

Piaty diel svetoznámej high fantasy série Trón zo skla nás opäť privádza do sveta, v ktorom sa odohráva bitka o kráľovstvá a tróny. Aelin Galathynius, nájomná vrahyňa-princezná, je spolu so svojimi spoločníkmi odhodlaná vziať si svoj trón späť a vymámiť krajinu z náručí temnoty a priviesť ju k slobode. Podarí sa jej to vôbec, ak ich na ceste sprevádza nejedna obtiažna prekážka? Nad impériom totižto visia búrkové mračná...


Súvisiaci obrázokTaaak...popravde, ľudia, ani neviem presne čím začať. Na knihu som sa nesmierne tešil, presne tak, ako na každý ďalší diel tejto série. Hoci má svoje hluché miesta a sem-tam ma isté charaktery vedia teda vytočiť, no v konečnom dôsledku som si ju úprimne obľúbil. Búrka v impérium bola však o to dôležitejšia, že už sa nejedná o príbeh nájomnej vrahyni, ktorá musí zachrániť svoj ľud v zvrátenom svete, ktoré priam dýcha tajomstvami a intrigami. Nie, už je to príbeh o vojne, príbeh o veľkých rozhodnutiach, ktoré sa môžu skončiť rovnako dobre ako aj katastroficky. Je to príbeh o mladej kráľovnej, ktorá musí bojovať za svoju zem a trón, o mladej kráľovnej, ktorá to vážne nemá také ľahké. A áno, týmto začnem, presne týmto - že ten príbeh je už vážny, ak teda viete, čo tým myslím. Dejú sa tu seriózne veci, potom seriózne veci idú do serióznych sračiek a prebiehajú seriózne surové boje. To sa mi páči na tejto sérií. 
Sarah J Maas je nesmierne skvelá a nadaná autorka, to všetci viete. Nedokáže vás úplne sklamať a jej príbehy budú vždy baviť, nech si vraví každý to, čo chce - a vážne sa mi priečia čitatelia, ktorý Trón zo skla a ACOTAR milujú, no nepriznajú si to, pretože to nie je "dostatočne diverzné." Wtf ľudia? To vážne? Čo znamená "nedostatočne diverzné"? A to si nerobím srandu. Práve včera som pozeral video, v ktorom čitateľka z Ameriky sa priznala, že miluje obe série od autorky, no nepáči sa jej práve zmienený "nedostatočne diverzný" side kníh. Ach jaj. Ale pohnime sa ďalej.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt empire of stormsPoďme k postavám. Veľké, obrovské plus má autorka za to, že jej postavy sa skutočne, skutočne vyvíjajú. Keď si zoberieme, kde boli postavy v Tróne zo skla a kde sú v Búrke, je tam neskutočná vzdialenosť medzi bodom A a bodom B. Jednotlivé charaktery sa rozvíjajú, rastú a preto si na nich zvyknete - v tom dobrom slova zmysle. Čo ma potešilo, bol Lysandrin vývin. Vo štvorke mi sem-tam liezla na nervy, hlavne kvôli hláškam, ktoré ju mali spraviť badass hrdinkou, no v Búrke sa autorka o toto postarala a už to nie sú iba rečičky. Lysandra koná, prekvapivo odvážnejšie než som očakával, a uvedomuje si, že to nie je iba sranda a úsmev. Ak Búrku čítate alebo ste čítali, viete o čom hovorím. Pred Lysandrou klobúk dole, to děvče válí!                              Aediona stále nemám práve v láske. Niežeby to bolo naopak, no zväčša mi pripadá ako taký tichý a nabručaný havkáč. Dorian sa tiež konečne dostáva do popredia, čo mne nesmierne ulahodilo a Manon...nuž, Manon je samostatná kapitola. Len aby som to rýchlo uzavrel - Manon zachránila celú knihu. Nebyť Manon, Búrka v impériu by odo mňa určite mala o jednu celú hviezdičku menej. Manonina dejová linka je neskutočná, za túto sa autorke klaniam, nehovoriac o jej vývine a "character developmentu", ktorým mi witch-bitch vytrela oči. Nuž tak.
Och, aby som nespomenul na Rowana! Nuž, Rowan je tiež samostatná kapitola. Osobne ho mám ako-tak rád, no v tomto dieli mi dosť krát liezol na nervy, a to preto, že sa mi zdalo, akoby bral Aelinino miesto. Vieme, si udatný, krásny, svalnatý, vieme, vieme. Stačí.
Napokon v knihe stretávame takmer dávno zabudnuté postavy a nepoviem ktoré, no tým ma autorka definitívne príjemne potešila, lebo to som ani nečakal!
Možno sa vám zdá, že túto knihu vychvaľujem, ale nie- práve naopak. Osobne Búrku v impériu považujem za druhý najslabší diel série. (Vyhodnotil som totižto, že prvý najlslabší je Kráľovná v tieňoch.) Prečo? Nuž preto.
Búrka v impériu (Trón zo skla 5)Dejové linky autorky sú dokonalo dokonalé. Príbeh vie premyslieť a rozkúskovať tak, že vám z toho padne sánka - a presne to sa stalo aj v tomto diely, akiste. Ibaže pomedzi to Sarah prepchala scény, ktoré to celé pokazili. Scény, pri ktorých opadávalo všetko to napätie a baženie po ďalšej kapitole. A týchto scén bolo dosť. Vážne dosť- boli plné sladkých rečičiek, trápnych rečičiek a čo bolo najhoršie, tieto scénky boli neskutočne cheesy. Tak veľmi cheesy, že som sa cítil trápne až nepohodlne pri čítaní, nehovoriac o štipľavejšej scéne (resp. scénkach), v ktorých som to vážne nedokázal vystáť. Proti podobným scénam nemám nič, no toto to bolo podane veľmi komicky a trápne. Viem. Zdá sa, že to je iba jediný problém, a áno, je. Je to iba jedno mínus knihy, no toto mínus je nesmierne veľké. Ako som spomínal, často opadávalo napätie a čítať tieto scény bol čistý strach a hrôza, plus prvých asi tristo strán nebolo takých dobrých, ako som možno očakával. Na začiatku sa taktiež často riešili drobné zbytočnosti, čo sa na knihe riadne podpísalo - a o to väčšia je to škoda, lebo kniha mohla byť úplne perfektná, presne tak, ako to Sarah vie.
Nuž, aby som to zhrnul - Sarah J Maas je skvelá spisovateľka, ktorá vás teoreticky nesklame, hoc Búrka v impériu ma trolilinku sklamala, hlavne preto, že mala možnosti byť oveľa, zďaleka lepšia. Ako som spomínal, knihu taktiež zachránila famózna Manon a jej ešte famóznejšia dejová linka. Každopádne sa však nesmierne teším na ďalšie diely a ako som vravel na goodreads, keď sa táto séria skončí, bude mi chýbať. 


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  78%

Čítali ste túto knihu? Aký máte na ňu názor?
Čo hovoríte na celú sériu? Máte ju radi?
Chystáte sa na túto knihu? Tešíte sa na ďalšie diely?


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.
 instagramfacebookpinterestyoutubetwitterinstagram

2 komentáre:

 1. Já Maasovou miluju a ještě víc miluju tuhle sérii. Když se mi před časem dostal do rukou Skleněný trůn, byla jsem úplně uhranutá. Nevím, jestli je to tím, že jsem za tu dobu četla literaturu jiného rázu, jsme starší nebo už to po tolika dílech zkrátka není ono, ale přestože se mi Říše bouří líbila, nějak jsem tomu nemohla jak se říká propadnout. Sdílím tvůj názor, že autorka měla možnost to ještě víc vytunit.
  Momentálně jsem hrozně zvědavá, co vyleze z Tower Of Dawn - mám knihu rozečtenou v originále - a hrozně se těším na závěr celé série :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ooo, tak to som rád, že sa nájde niekto, kto má rovnaký názor, lebo už som sa bál, že všetci okolo mňa to úplne milujú xDD
   No Tower of Dawn som nesmierne zvedavý, nakoľko to mala byť iba novela a vykľul sa z nej ďalší diel :D

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!