štvrtok 26. apríla 2018

9 kníh tromi vetami

Musím sa pochváliť ľudia, lebo tento rok mi čítacia výzva naozaj ide (zatiaľ). Z výzvy 110 kníh som prečítal 52, samozrejme, mnohými sú vlastne krátke novelky, rôzne poviedky a podobne, ale to teraz nie je podstatné. Podstatné je to, že nie na každú knihu robím recenziu a sú aj knihy, ktoré by som rád zrecenzoval priamo tu na blogu, no nejako mi nevyšiel na ne čas a asi nejakú dlhú a hodnotnú recenziu by som asi zasa nenapísal, bruh. A tak som sa rozhodol, že vám deväť kníh "zrecenzujem" pár vetičkami.

P A N E N K A   Z   K O S T Í 
H O L L Y   B L A C K
Veľmi pútavý a zaujímavý príbeh o troch deťoch, čo žijú príbehmi. Holly Black je skvelá spisovateľka, i keď som okrem Spiderwickovcov a Magistéria od nej nečítal už nič, a tuto to znovu dokazuje. Hoci bol koniec pre mňa trošku predvídateľný a nie je to dokonalá knižka, mali by ste si ju prečítať, lebo vás naučí, že dospieť je naozaj nanič.
Hodnotenie: 4/5T H E   W I T C H   D O E S N ' T   B U R N   I N   T H I S  O N E 
A M A N D A   L O V E L A C E
Predstavte si noše nahnevanú feministku, ktorá je od hnevu v koncoch a je feministkou v tom divnom, násilnom až psychopatickom štádiu. Tou je totižto Amanda Lovelace, autorka známych modern poetry kníh o feminizme, ktorá vám dvesto strán bude vtĺkať do hlavy, že muži sú monštrá a záhuba ľudskej spoločnosti. V mnohých prípadoch áno, no upozornenie: táto kniha je od nahnevanej feministky PRE nahnevané feministky, inak vám nič nedá, žiadne pochopenie, cit, nič, toto dielo je plné hnevu.
Hodnotenie: 1/5

L O N G   W A Y   D O W N
J A S O N   R E Y N O L D S
Z modern poetry je toto klenot. O čom to je? Príbeh je o chlapcovi, ktorého brat bol zavraždený a tento chlapec je na ceste k pomste, presnejšie, vo výťahu. Vždy keď sa výťah na poschodí zastaví, vstúpi doň jeden duch z chlapcovej rodiny. Aké to bolo? Skvelé! Toto by si mal prečítať úplne každý a hoci to má asi tristo strán, prečítate to behom hoďky - a hoci je príbeh rozprávaný v modern poetry štýle, kedy je jedna veta rozdelená do viacerých riadkov, tie emócie sú skutočné a silné.
Hodnotenie: 4,5/5


G O B L I N   F R U I T
L A I N I   T A Y L O R
Ako už z názvu vyplýva, je to príbeh zaoberajúci sa tými mýtmi, poverami, príbehmi o goblinoch. Čo sa týka samotného príbehu, je celkom super. No keďže to napísala Laini, úprimne som očakával viac.
Hodnotenie: 3/5

D Ů M   N A   K O P C I
S H I R L E Y   J A C K SO N
Goticko-hororová klasika, ktorou sa dodnes a ešte stále inšpirujú mnohí spisovatelia, tvorcovia filmov a všeobecne tí, ktorí rozprávajú príbehy, jedno akým spôsobom. Postavy mi neskutočne liezly na nervy, príbeh sa sem tam vliekol, atmosféra bola super, no nedokázal som oceniť tú "klasickú" stránku tejto knihy. Ako som hovoril, podobnou tématikou sa inšpirujú mnohí ľudia a preto to pre mňa stratilo akési čaro.
Hodnotenie: 3/5


T H E   W O L V E S  I N   T H E   W A L L S
N E I L   G A I M A N
Typická kniha pre deti, kedy je príbeh rozprávaný básničkou a sprevádzaný mnohými ilustráciami, netypická tým, že ju napísal Neil Gaiman. Takže očakávajte niečo super, divné, istým spôsobom temné a zároveň humorné. Je to o tom, ako v stenách žijú vlci.
Hodnotenie: 3,5/5


S T A T K Y - Z M Ä T K Y
J O Z E F   G R E G O R   T A J O V S K Ý
Ďalší dôvod prečo nenávidím slovenské povinné čítanie. Ach jaj. Bodka.
Hodnotenie: 1/5

P R O F E S S O R   G A R G O Y L E   S L I T H E R S I S T E R S
C H A R L E S   G I L M A N
Knižôčky pre malé morbídne deti. Je o škole, v ktorej vyučujú monštrá a v ktorej môžete nájsť napríklad dvojhlavého potkana. Je to neskutočná sranda, je to veľmi krátke a rýchle čítanie, sem-tam creepy a zvrátené, zabalené do toho dizajnu detských kníh, ktoré má rad každý "dospelák", čo je zároveň aj veľká škoda, lebo keby to čítam niekoľko rokov dozadu, absolútne by som to žral. Definitívne však odporúčam, oddýchnete si. Momentálne čítam v škole tretí diel, teda vždy, keď sa naskytne nejaká suplovaná hodina.
Hodnotenia: 3,5/5 a 3/5

Čítali ste niektorú z týchto kníh? Ktoré? Ako sa vám páčili?
Aký máte názor na slovenské klasiky? Nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré sa vám páčili?
Chceli by ste si prečítať niektorú z vyššie uvedených kníh?
Máte niektoré zaradené vo svojom tbr liste?

2 komentáre:

 1. Ani jednu z knih neznám což mě docela mrzí. Mohu se zeptat, jak jsi udělal/a ty naj blogy? :) jakože název toho blogu a odkaz přímo na nový článek, moc by se mi ta rada hodila

  V3ronika life

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tie blogy nájdeš v blogger v rozložení (layout), medzi gadgetmi ako "Zoznam blogov". Tam si pridáš akékoľvek blogy pomocou adresy a môžeš si to hocako prispôsobiť :)

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!