sobota 7. apríla 2018

Ktorá z nich je skutočná? | Replika

LAUREN OLIVER | 520 STRÁN | SCI-FI | COOBOO

Autorka svetoznámych kníh, ako je napríklad trilógia Delírium či román Kým dopadnem, sa vracia s ďalším futuristickým príbehom. Tentokrát ide o veľmi blízku budúcnosť, kedy sa na tajnom ostrove vyrábajú repliky, ľudské kópie. Jedného dňa sa však "továreň na klony" topí v plameňoch a my sledujeme dve dievčatá: Lyru, ktorá je na úteku z tohto ostrova a Gemmu, ktorá má s vyrábaním ľudských replík oveľa viac spoločné, než si myslela. Kniha je rozdelená do dvoch obojstranne otočených kníh, kedy čitateľ môže prečítať najprv Lyru a potom Gemmu - či úplne naopak, alebo vymieňať kapitoly. Postupne tak odhaľujeme, čo sa na ostrove stalo, prečo sa ľudské klony vlastne vyrábajú a prečo, a ako, sú do toho zatiahnuté aj dve hlavné hrdinky.Lauren Oliverovú už poznám dávno. Svojou trilógiou Delírium si ma získala, a ak mám povedať pravdu, viac než jej príbehy sa mi páči jej samotný štýl písania, ktorý mi vždy padne vhod. Jej príbehu sú naozaj skvelé a dej a zápletku vie prepracovať do najmenšieho detailu, často vie byť aj surová k svojim postavám a keď svoje príbehy končí twistom, tak to stojí zato. Ja osobne som mal preto aspoň ako-také očakávania o jej ďalšej knihe, Replike. Čo som dostal? Nuž, čítajte.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt replica lauren oliverZačnem tým, ako je táto kniha napísaná. Ak ste to ešte nestihli zachytiť, Replika je obojstranná kniha. Z jednej strany máme jednu knihu, Lyru, z druhej strany Gemmu a tieto knihy môžete čítať ako len chcete. Hoci to mnohí považujú za veľmi silnú stránku, ja vidím v tomto formáte slabinu. Áno, nápad obojstrannej knihy je veľmi prefíkaný a sakra dobrý a či už to bol spisovateľkin nápad alebo vydavateľstva, trafili do čierneho. Problém však viazne v tom, že kniha vnímam ako takú, ktorá je napísaná s dvomi rozprávačkami. Typická kniha, ktorá je vyrozprávaná z pohľadu viacerých postáv, vymieňajú sa po kapitolách. Keby to však bolo takto, že Lyra a Gemma idú kapitola za kapitolou za sebou, Replika by bola nezáživná a zásadne nudnejšia než bola v skutočnosti. Poďme ale k samotným knihám, lebo Repliku som čítal spôsobom, že som najprv prečítal Lyru a potom Gemmu. (Čo aj naozaj odporúčam, nakoľko mi pripadá, že Lyra je akoby ten hlavý príbeh a Gemma pojednáva o tom, čo tomu predchádzalo a aké situácie sa odohrali nato, aby bol každý tam, kde bol.)
Začínam teda s Lyrou. Začiatok bol naozaj veľmi sľubný. Stránky pred očami ubiehajú ako nič, štýl Lauren Oliverovej je čitateľný, navnadzujúci, avšak jednoduchý. Príbeh Lyry sa mi zo začiatku nesmierne páčil. Lyra vyrastala v inštitúte, kde sa vyrábajú Repliky a pohľad na svet z jej stránky bol jednoducho fascinujúci. Dozvedáme sa, že Lyra vlastne nemá meno a to meno dostala od doktorky po hviezdnej konštelácií. Chápem, ak sa Lyra ako kniha niekomu nepáči. V podstate sa tam deje minimum, a aj to slúži ako akýsi doplnok k tej emočnej a vnútornej stránke, ktorá je tu tou dominantnou, mne to však nevadilo. Bavila ma čítať, ako Lyra vníma svet ako sa vyjadruje k ľuďom ako takým, ľudskosti a čo nás robí iným. Potom však príbeh šiel strmo dole a mňa už to prestalo baviť. To sa stalo v momente, kedy do príbehu vstupuje replika 72, chlapec, pri ktorom si od začiatku vieme domyslieť, že s Lyrou to bude instantný románik. Chlapec ako postava bol sympatický a určite ma zaujal už len svojou prítomnosťou, lebo keby to bol príbeh vyslovene iba o dievčatách, asi by bol o percento horší a Oliverová píše mužské postavy naozaj dobre. K príbehu mi však neprišiel príliš podstatný.
Ako ma začiatok Lyry bavil a potom to stagnovalo, s Gemmou som mal opačný problém. K čítaniu prvých sto strán som sa musel vyslovene nútiť a dokopávať, prišlo mi to nezaujímavé a navyše a hoci Gemma mi neliezla na nervy, že by som ju miloval, to sa nedá povedať. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt replica lauren oliverGemma pochádza z bohatej rodiny, avšak jej život nie je až taký ružový, hlavne pre problémy týkajúce sa šikany či posmechov v škole. Gemmina matka je neustále pod vplyvom antidepresív a jej otec je večne preč, veď viete, boháč, čo neustále chodí na nejaké zákazky. Tu začína príbeh. Jej otec má čosi spoločné s inštitútom na výrobu ľudských klonov. Gemma sa vydá na "cestu k poznaniu", počas ktorej sa mnohé dozvedáme a stretávame ďalšie dve mužské postavy, ktorými mi spisovateľka ulahodila. Obe boli sympatické a ten príbeh bol pestrejší, a bolo fajn, že tieto postavy fungujú v príbehu ako čosi viac než len "love interest" (aj keď sa tam niečo črtá).
Posledných sto strán z Gemmy bolo na jednotku. Príbeh mal rýchly spád, bol akčný a nadupaný, všetko sa vyostrovalo a autorka postupne dodávala do skladačky posledné chýbajúce dieliky. Hoci je rozuzlenie uspokojivé a nesklame, že by mi vyrazilo dych (čo som tak trošku očakával), tak to nie.
Nuž, Replika je kniha plná kladov a záporov, ktoré sa navzájom anulujú a zostáva tak z knihy zlatý priemer. Hoci som kvôli spisovateľke očakával čosi viac, Replika ma podstatne neohúrila, no ani nesklamala. Príbeh sa číta jednoducho a rýchlo a celá tá záhadná linka s inštitútom je fascinujúca, pričom je plusom, že sa autorka nenápadne dotýka tém ako je individualita či sa očividne čitateľov pýta, čo z nás robí iných, čo z nás robí ľudí a kým vlastne sme, čo by sa stalo, ak by nás niekto nazval niekým iným. Aj napriek tomu, že si vôbec nedokážem predstaviť, o čom asi pokračovanie je, ak ho vydavateľstvo vydá, rozhodne sa doň pustím.P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  58%

Čítali ste Repliku? Páčila sa vám?
Chceli by ste si ju prečítať? Chystáte sa na ňu?
Čítali ste od autorky ďalšie knihy? Čo na ne hovoríte?

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem Albatrosmedia.sk
Začítať sa o ľudských replikách, a prečo sa vyrábajú, môžete na tejto adrese.
 instagramfacebookpinterestyoutubetwitterinstagram

2 komentáre:

  1. No tak na túto knihu už čítam asi stu recenziu, a všade sa píše to isté. Ze bola priemerná, že bola dobra ale proste neohurila. Stále váham ci si ju prečítať alebo nie, ale keď už nemám tak vysoké očakávania, možno sa mi aj bude páčiť, kto vie.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ak si čítala od autorky predošlé knihy a páčili sa ti, Replika bude trochu sklamaním - ale zasa po všetkých tých recenziách asi aj nie :DD Ale rozhodne sa od toho neodraď. Je to taká priemerná kniha, ale číta sa veľmi ľahko a rýchlo :)) A čo ja viem, niektorým sa fakt páči :)

      Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!