piatok 4. mája 2018

Ó môj seriálový bože! Alebo šesť seriálových odporúčaní!

Dobre viete, aký veľký maniak som - na hocaké veci. Knihy, filmy (kino je môj druhý domov) a potom...nuž, potom seriály. Hoci, priznám sa, nie som až taký poctivý "pozorovateľ" a dosť krát sa stáva, že pozaostávam s danými časťami, no na seriáloch fičím už odmalička. Jetix, potom Disney channel a teraz Netflix, akiste. V dnešnom článku nájdete šesť mojich currently najobľúbenejších seriálov.

Neuveriteľne chytľavý seriál z dnešného typického stredoškolského prostredia. Ak ste o seriáli nepočuli, ani neviete, ako veľmi vyčnievate, nakoľko obletel celý svet. Momentálne sa pripravuje druhá séria. O čom vlastne je? Prvá séria, adaptácia rovnomenného YA diela, pojednáva o dievčati, ktoré po tom, čo sa zabije, "rozpošle" ľuďom škatuľku s kazetami. Jedna kazeta znamená jeden príbeh a jednu osobu a jeden z trinástich dôvodov, prečo spáchala samovraždu. Srdcervúci, drsný, realistický príbeh, ktorý nehrá na emócie, no aj tak ich vám naženie. Krásne spracovanie, definitívne odporúčam. (A ak aj po tomto sa nájdu ľudia, ktorí sú hnusní k druhým, tak tomu vážne nerozumiem. Toto by som dával povinne pozerať do škôl.)
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt 13 reasons why gif

Typická temná gotická story pre čudákov ako som ja. Máte radi gotiku? Frankensteina, Draculu, Doriana Graya? Či obľubujete fantasy, mystiku a jej "čarovno", keď sú zahalené temnotou a strašidelnými prvkami? Penny Dreadful je práve pre vás. Delikátny gotický seriál, odporúčam, ak milujete E.A. Poea a príbehy ďalších autorov tejto romanticko-gotickej doby. Hoci som ešte stále na prvej sérií a potrebujem to dohnať, je to bombastické.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt penny dreadful gif

Nemecký seriál od Netflixu. Často krát porovnávaný a prirovnávaný ku Stranger Things, hoci prirovnanie si vyslúžil Dark iba podobnou temnou atmosférou a priam úžasným spracovaním. Samotné kamerové zábery sú naozaj priam umelecké, kinematografia poteší každého milovníka dobrých vecí. Mysteriózny príbeh, ktorý vás síce nevystraší (lebo to popravde nie je ani jeho náplňou), ale naženie vám pocit desu, z atmosféry, ktorá je jedna z najlepších vecí na celom príbehu. Je to veľmi pútavé a hoci som, znovu, iba na začiatku, už teraz viem, že mi to vyrazí dych.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dark netflix gif

Realistický seriál z prostredia dvoch tínedžerov, ktorí sa vymykajú z toho, čo ostatní ľudia považujú za "normálne". Chlapec, osamelý, depresívny, mysliac si, že nič necíti (hoci cíti všetko), hovorí o sebe, že je psychopat. Dievča, ktoré nikto nemá rado, taktiež trochu depresívna, divná, no v skutočnosti by bola najlepšou kamarátkou akú si viete predstaviť. Medzi týmito dvoma čudákmi čosi začne "iskriť" a ich príbeh je nesmierne pútavý, zaujímavý, rýchly, plný emócií a sem-tam aj humorný. Určite odporúčam, milujem ho, milujem tie postavy, séria je krátka a navyše jedna epizóda má asi dvadsať minút. (Taktiež perfektné na leto, myslím.)
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the end of the f---ing world gif

Moja ultimate láska, prvú sériu tohto brilantného seriálu som pozrel už dva krát. Obe zatiaľ vydané série som pozrel počas jediného dňa, nedá sa od toho odtrhnúť. Nesmierne dobre spracovaný príbeh, postavy na jednotku a nebudete sa vedieť odtrhnúť.  Hoci si myslím, že vám asi neušiel, určite sa tu nájde pár ľudí, ktorí si ho ešte nestihli pozrieť. Verte mi, toto milovať budete. Navádzam na neho každého, koho len môžem a podarilo sa mi dokopať k nemu jednu kamarátku, ktorá podobné veci nenávidí a spolužiaka, ktorý na seriáli vôbec nemá čas, lebo celé dni chodí po rôznych volejbalových a basketbalových tréningoch. Oba ST milujú a nevedia sa dočkať tretej série rovnako veľmi ako ja.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stranger things gif

AHS je totálne iný seriálový kaliber. Máte radi príbehy, v ktorých si zamilujete postavy? A čo tak príbehy, ktoré sú zaujímavé, plné napätia, navnadzujúce a dobre spracované? Či preferujete príbehy, ktoré majú v sebe skryté životné témy a dokážete nad nimi rozmýšľať? American Horror Story má všetky tieto faktory. Každá jedna séria je samostatná, hoci každý AHS fanúšik vie, že sú istým spôsobom medzi sebou prepojené. Úžasné realistické postavy, ktoré si zamilujete, nie sú ani čierne ani biele. Každý je záporák a každý je hrdina vlastného príbehu, je len na vás, ku komu sa prikloníte a akú pravdu budete presadzovať. Príbehy sú dotiahnuté do najmenšieho detailu, tvorcovia sú famózni. Každá séria je vlastne inšpirovaná akousi témou: rasizmus, ľudský rozum a vnímanie reality, láska a pomsta a ctižiadostivosť, inakosť a diskriminácia, dokonca sa siedma séria zaoberá politikou, ktorá je tam už zo začiatku ukázaná v celej svojej realistickej kráse. Moja najobľúbenejšia séria je asi Coven (milujem čarodejnice a príbeh tejto série je eňo-nuňo), no nemôžem zabúdať na ikonickú Asylum či nostalgickú a atmosferickú prvú sezónu s názvom Murder House. Nie je to strašidelné, skôr napínavé. Ak ste to ešte neokúsili, neviete, akú chybu robíte. A ak sa nechcete nechať prehovoriť, dajte na to, že v seriály hrá geniálny Evan Peters, skvelá Sarah Paulson (Lana Banana!) či ikonická Jessica Lange, ktorá dodáva seriálu nezameniteľný a unikátny odtieň. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt american horror story gif

Poznáte uvedené seriály? Pozeráte nejaké z nich?
Pozeráte ešte nejaké iné seriály? Máte nejaké odporúčania?
Aké seriály patria medzi momentálne vaše najobľúbenejšie?
Patríš aj ty medzi seriálových maniakov? Alebo preferuješ radšej filmy?
2 komentáre:

  1. AHS je klasika, momentálně mám taky rozkoukané. O The End of the F*** World už jsme slyšela a rozhodně se na to jednou chystám :)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!