pondelok 2. júla 2018

KNIŽNÉ SÉRIE, KTORÉ UŽ NEDOČÍTAM

Každý čitateľský duch rastie, rovnako ako človek. Meníme svoje názory na knihy, ktoré sme kedysi zbožňovali, nachádzame významy v príbehoch, ktorým sme predtým nerozumeli. Dozvedáme sa o sebe, že nás odrazu baví čosi iné, než sme boli zvyknutí čítať a opúšťame svety, ktoré sme kedysi navštívili. Hoci nemôežm ani zďaleka povedať, že tento názor je definitívny (možno sa o dva mesiace stretneme na instagrame, kde okázalo budem predvádzať ako danú sériu znova čítam, haha), nachádzam sa v pozícií, kedy si myslím, že sa do pokračovaní týchto kníh už asi nepustím.


1. A C O T A R
Sarah J. Maas je skvelá autorka, talentovaná. Jej príbehy ma bavia, majú v sebe takú unikátnu pútavú iskru, aj napriek tomu, že mi vadia kadejaké malé aspekty. Trón zo skla ma nesmierne baví a hoci sa teraz nejdem z toho zblázniť ako kedysi, kedy som prežíval každé jedno slovo, stále to rád čítam. Autorkina druhá séria, ktorá je ľahko inšpirovaná Kráskou a Zvieraťom, je takmer rovnako populárna ako sága o nájomnej vrahyni, takže samozrejme, že som si ju musel prečítať, keď vyšla. A bola vskutku dobrá. Akčná, bavila ma, bola rovnako pútavá ako Trón, trochu viacej atmosferická. Napriek tomu mi tam čosi chýbalo - preboha, dodnes neviem, čo to presne je, jednoducho niečo, čo Trón má a ACOTAR nie. Od prečítania Dvoru ubehli asi dva roky (?) a ja necítim žiadne nutkanie tú sériu dokončiť. Samozrejme, nikdy nehovor nikdy, no zatiaľ to tak ostáva. A fakt, fakt si to autorka u mňa pohnojila tým, že tento príbeh - pri ktorom som sa tešil, že to bude iba trilógia a hotovo -, rozšírila o niekoľko kníh. Pravdupovediac, vyzerajú dosť zbytočne, but i'm just sayin'.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt just saying gif

2. A N  E M B E R  I N  T H E  A S H E S
Keď vyšla kniha v Amerike, urobila veľký bum. O autorke sa začalo hovoriť ako o novej Rowlingovej, vraj prichádza s niečím úplne novým, unikátnym, akčným, nadupaným do jediného slova. Potom kniha vyšla v slovenčine v jednom vydavateľstve, kde sa zdá, že z každej série vydajú iba prvý diel, a ona FAKT taká bola. Vážne. Akčná, nadupadná, emočná, v hlavnom obsadení s otrokyňou, bojovníkom a veliteľkou, ktorá fakt fakt vyzerá ako krutoprísne dobrá herečka Tilda Swinton. Pamätám si, aký som bol z toho emočne rozhodený, ako som si želal, aby o mesiac vyšlo pokračovanie. To sa samozrejme nestalo - a asi ani nestane - a hoci je to stále skvelý príbeh (ktorý si určite zaslúži epický film!), trochu toho nadšenia opadlo, samozrejme, asi časom a teraz už vôbec nemám na to ani chuť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt an ember in the ashes gif

3. R E B E L  O F  T H E  S A N D S 
Poušť v plamenech od Alwyn Hamilton je skvelá fantasy! Hoci obsahuje niekoľko ya trópov, je to niečo nové, neobvyklejšie, exotické a najväčšmi ma na tom bavil celý ten world building. Samotný svet, ktorý je rovnako krásny ako aj nebezpečný, mágia, džinovia, mytológia...skvelé, každý by si ju mal prečítať, stojí fakt za to a na poli ya fantasy je takým čerstvejším vzduchom. No ako s predošlými knihami v tomto liste, aj pri tejto ten čas ubehol a to nadšenie opadlo. Popravde ani neviem, ako sa celá kniha skončila a hoci si možno potom, naozaj niekedy potom, dočítam tú sériu, budem musieť znovu čítať jednotku. Naviac mám teraz také podivné obdobie, že ma podobné príbehy doslova že nebavia. Nevediac prečo, začal som si "vážiť" viac príbehy, ktoré majú čosi do seba, majú takú hlbšiu myšlienku a nadčasové posolstvo, pričom toto stále patrí do toho druhu literatúry, ktorý je skôr pre ten oddych a užitie si akčného príbehu - ktorý stále mám rád, no trochu som od toho poľavil.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rebel of the sands gif

4. D C É R A  D Y M U  A  K O S T Í
Toto ma fakt mrzí. Laini Taylor je jedna z mojich najobľúbenejších spisovateliek, jej snové písanie ma hľadí na duši - v kombinácií s akčným príbehom, sympatickými postavami a premyslenou zápletkou z toho vzniká mix dokonalosti. Dcéra dymu a kostí a Dni krvi a trblietavých hviezd sú úžasné knihy, aj na Slovensku si našli fanúšikov a zožali úspech. Napriek tomu sa však trojky nikdy nedočkáme. Teraz aspoň vyšla v českom jazyku - knihu si určite niekedy prečítam, no aj tak ma to mrzí. Laini Taylor ma baví v slovenčine, vychutnávam si jej spôsob rozprávania a ak mám byť úprimný, bojím sa, že keď to budem čítať v inom jazyku, tak to stratí to svoje čaro. Napriek tomu si však trojku určite prečítam, len nie teraz. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt crying gif

5. P O M S T A  A  R O Z B Ř E S K
Akési prerozprávanie Tisíc a jednej noci ma v čase svojho vydania nesmierne bavilo. Navyše, tá kniha vyzerá luxusne. A takisto aj dvojka - je modrá v kombinácií so zlatou, pri pohľade na ňu v kníhkupectve ma ide roztrhnúť (mal by som prestať s tou dramatickosťou). Chcem ju však čítať? Pche, určite nie. A možno by ma to ani teraz nebavilo tak, ako predtým. (Ale za tú obálku to fakt stojí...popremýšľam nad tým xdd)


6. M O R T A L  I N S T R U M E N T S
Nástroje smrteľníkov patrí taktiež k sériám, ktoré som kedysi zbožňoval a teraz mám k ním taký trochu ľahostajnejší vzťah. Skončil som asi na štvrtej knihe, sériu už zrejme nikdy neprečítam, doma aj tak už tie knihy nemám. Ten príbeh ma akosi už prestal baviť, je to samá drama, záporáci, ktorí znenazdajky vyskočia z tieňa a bum! ďalšia kniha, navyše Clary je Clary a k tomu všetkému je tu ten seriál, ktorý je fakt cheesy a ten celkový príbeh mi trochu znepríjemnil. Napriek tomu som však odhodlaný si prečítať Polnočnú dámu (dúfam, že sa to tak volá), ktorá vyzerá byť fakt skvelá. Niekoľko spojlerov z nedočítaných TMI už viem, a vôbec nemám problém s tým, že mi toho Polnočná dáma vyzradí ešte viac. 


7. R E D  Q U E E N
Séria, ktorú zbožňoval celý svet. A ešte ju aj zbožňuje, no u niektorých to opadlo. Medzi nimi som aj ja. Kedysi som to považoval za totálnu pecku, teraz mi to príde ako telenovela s x-menmi v hlavných rolách. K prečítaniu tretej a štvrtej knihy necítim absolútne žiadne nutkanie, Mare Barrowovej som dal zbohom už dávno.


8. P I E S E Ň  Ľ A D U  A  O H Ň A
Sériu určite, určite niekedy dokončím, len nie teraz a ani v blízkej budúcnosti. Jednak preto, že ma viac bavia skôr paranormálnejšie/magicko-realistickejšie a také "podivnejšie" príbehy vsadené do reality, než skôr epická fantasy, a ešte takéhoto kalibru - ktorá ma síce stále baví, len menej. Oh, a druhým dôvodom je druhý diel série. Čítal som ho asi tri mesiace? Neskutočná nuda, autor z mojich obľúbených postáv urobil figuríny, ktoré som mal v paži. Nuž, ale jedného dňa to prekonám. Predsa, chcem vedieť, ako to celé dopadne...a vlastne chcem vedieť, o čom tie ďalšie knihy vôbec sú, lebo je ich pomerne aj dosť a každá je hrubá viac než by bolo treba. Veď viete, chcem vedieť, čo tam autor porobil...a ako tú epickú vojnu plnú sexujúcich rodinných príslušníkov vôbec ukončí a rozuzlí.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt game of thrones funny gif

A čo vy a vaše knižné série, ktoré už asi nikdy nedočítate?
Nájdu sa medzi nimi aj tie, ktoré som spomínal ja?
Máte vôbec také, alebo ste poctivý čitateľ a série usilovne dočítate?

1 komentár:

  1. Áno, v niektorých knihách som sa fakt našla :D Podobné to mám určite s ACOTARom, ktorý rozhodne nikdy nedočítam, aj keď ten námet sa mi páčil a och, tie knihy vyzerajú jednoducho nádherne (a úprimne, pre krásnu obálku by som bola schopná vraždiť O:). TMI mám našťastie už dočítané, lebo by som sa k tomu pravdepodobne tiež nikdy nedokopala. Teraz sa snažím dočítať (vôbec začať čítať) Magnusa Banea, ale neviem no :/ a posledná z tohto zoznamu je u mňa rozhodne Red Queen, bože druhá a tretia kniha boli vážne zlé a skoro som sa unudila k smrti a vytrhala kapitoly s Mare, tie boli jednoducho príšerné!!!

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!