pondelok 23. júla 2018

KNIŽNÝ ŽIVOTOPIS

Ako ľudia sa ustavične vyvíjame, meníme (not really) a rovnako tak sa menia i naše záľuby. Veci, ktoré sa nám môžno kedysi páčili, už nemusíme a to, čo sme kedysi nemuseli, máme asi teraz úplne najradšej. Presne to isté platí aj o knihách - ešte doteraz som nevidel knihomoľa, ktorý by tú svoju "knihomoľskú superschopnosť" nerozvíjal (a ona sa rozvíja i celkom sama). V dnešnom článku nájdete taký môj čitateľský, knižný životopis, kde vám predstavím, na akých knihách som vyrastal, ktoré predstavujú v mojom živote dôležité body a aké knihy obľubujem dnes. Istým spôsobom je to článok o dospievaní, ibaže z tej knižnej stránky.

Mojimi prvými knižnými láskami boli série, čo som randomne našiel v školskej knižnici, do ktorej som veľkoryso s kamarátmi chodieval iba preto, že tam boli rôzne spoločenské hry, ktoré sme spolu hrávali. Nevediac dodnes prečo, jedného dňa som si, ako jedenásťročný, povedal, že keď som v tej knižnici, môžem si nejaké knižky aj požičať, lebo poukladané vedľa seba v takom hojnom počte vyzerali prenádherne. Prvou knihou bol prvý diel Spiderwickovcov, čo je jedna z mojich terajších srdcoviek a dodnes milujem tie príbehy (momentálne čítam tú spinoff trilógiu, čo sa začína knihou Nixie's song). A druhou knihou už neboli Spiderwickovci, tých som čítal na preskačku, ale Klub záhad od Thomasa Brezinu - neviem ako vy, ale na našej škole boli noše preslávené, každý ich čítal a vždy ma fascinovali to červené "kukátko", ktoré ste museli mať pred očami pri istých pasážach v knihe. Dodnes vám nepoviem, koľko som ich prečítal, pamätám si však,že som ich prečítal niekoľko a potom niekoľko iba tak zhruba, že som ich poriadne ani nečítal. Jednoznačne však tieto dve série patria k môjmu detstvu a život bez nich by nevyzeral tak, ako vyzerá.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt klub záhad Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kronika rodu spiderwickov

Môj brat zbožňoval Harryho Pottera. Keď na Vianoce dostal štvorku a päťku, nesmierne sa tešil a ja som netušil, čo na tom príbehu vôbec vidí. Harry Potter? Čo to predsa len je?
Potom to však prišlo aj na mňa. Harry Potter mi zmenil život, doslovne, ZMENIL. Bez neho by som nesedel na tejto stoličke, nepísal tento článok, neexistoval spôsobom, akým existujem, nepísal by som, mojim snom by nebolo vidieť vlastný príbeh na poličke kníhkupectiev. Takže Harryho som prečítal a následne som prečítal všetky ostatné knihy - od rôznych filmových sprievodcov až po rôzne príučky, ktoré ani nepatrili k sérií, boli hrozné. 
Keď som však všetko o Harrym Potterovi prečítal, začal som upadať do akejsi stagnácie.
Už som Harryho dočítal, prečítal som všetko o ňom a mne už neostával žiaden ďalší diel. Hoci som vedel, že existujú ďalšie knihy obsahujúce mágiu, čary a ľudí, ktorým koluje v žilách, prestal som vo chvíli čítať, lebo nič nebolo ako Harry Potter.
Nejaký ten čas som vôbec nečítal. Jeden rok, potom dva, potom tri...samozrejme, sem-tam som si dačo prečítal, nejaký marvelovský komiks alebo iné podobné maličkosti, ale viete. 
A potom prišiel ošiaľ menom Hry o život. Najprv som, ako iste, videl filmy. Prečo? Chcel som iba jednoducho vedieť, o čom všetci rozprávajú. Jednotka ma emočne rozdrvila, pozrel som si ju ešte asi dva krát hneď na to a potom som sa nevedel dočkať Skúšky ohňom. No a keďže čakanie bolo nesmierne dlhé, zašiel som do kníhkupectva (pričom som sa cítil ako v Krajine zázrakov), bol som tam vyše hodiny a odišiel som s celou Hunger Games trilógiou. Celú som ju prelúskal behom týždňa a pol a mne sa navrátila láska k čítaniu - to preto sú Hry o život pre mňa také výnimočné a cenné, preto pre mňa tak veľa znamenajú. Sú viac než len skvelé príbehy, skvelé filmy, ktoré nielenže sú akčné a dychberúce, ale odrážajú aj realitu a ľudskú krutosť...a môj život by vôbec nebol taký, keby si nepozriem ten film a neprečítam trilógiu. Niekedy vám zvedavosť zmení život a toto bol môj vzorový príklad. 
 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kameň mudrcov

Po Hunger Games som sa veľmi rýchlo dostal k dystópiám a ďalším ya knihám, ktoré strhli svet a začali sa rozširovať ako tumor. (Sory za morbídne prirovnanie, ale je to moje najobľúbenejšie xd). Prečítal som prvý diel Divergencie, ktorý mi prišiel nič moc, hlavne preto, že sa mi páčil viac film. Potom prišla napríklad Selekcia, séria s krásnymi obálkami a ja som tú sériu totálne žral - WTF u guys?! Teraz mi to príde ako totálny garbage, ale viete vy čo, vôbec by som to moje rozhodnutie prečítať si tie knihy nemenil. Vôbec. K ďalším knihám, ktoré by som vypichol, patria napríklad Red Queen, Nástroje smrteľníkov, a potom napríklad Trón zo skla. A hoci stále mám podobné knihy veľmi rád, už minulý rok sa vo mne začalo čosi meniť. Doteraz to vnímam, akoby som "čitateľsky dospel", lebo som začal mať rád knihy, ktoré mali v sebe hlbšiu myšlienku a význam. Veci ako Red Queen som vnímal už inak, a menej ma bavili podobné príbehy. Začal som vyhľadávať knihy, ktoré niečo viac znamenajú, s ktorými sa môžem viacej stotožniť...napriek tomu však mágiu stále budem mať najradšej. Narodil som sa ako rojko, a hoci to znie smiešne, je to tak. Od úplného malička som miloval príbehy a filmy a rozprávky a knižôčky a detské časopisy, kde sa čarovalo, ktoré dýchali fantáziou. A tu som teraz.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rudá královna Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt selekcia

Síce som si istý, že "dospievanie môjho čitateľského ja" ešte neskončilo, momentálne som zakotvil, ako som vravel, v knihách, ktoré sú viac...o živote? O ľuďoch a ich povahách? O skutočnosti, o pocitoch? Neviem to presne opísať, ale zhrniem to asi tak, že medzi moje terajšie najobľúbenejšie žánre patrí (samozrejme) fantasy, ale viac toho typu ako je magický realizmus, nejaký surrealizmus a tak. Milujem Gaimana a jeho Koralínu, pretože je to ten typ príbehu, ktorý si vychutnám najväčšmi - a síce je to temná rozprávka. Mojim novým najobľúbenejším filmom je Podoba vody, lebo je rozprávková, temná, prekrásna a trochu hororová. Taktiež milujem coming of age knihy. Vždy som raz za čas jednu prečítal, ale až teraz som začal chápať všetky tie významy. Na jednoznačného favorita z tohto žánru - Dám ti aj slnko - si robím už dlhšiu dobu zálusk a hoci som knihu prečítal v júni, mám horúčkovité nutkanie si príbeh prečítať znovu. Medzi moje terajšie "guilty pleasures" patria príbehy, kde na začiatku zvyčajne vystupuje nejaká skupinka ľudí - sú to blízki priatelia, neoddeliteľní súrodenci, najlepšie kamarátky...potom sa niečo stane, všetci sa prestanú navzájom baviť, zmenia sa a vy zisťujete, čo sa medzi nimi stalo. Ak mám vymenovať pár mojich terajších najobľúbenejších kníh, sú to tieto a vrelo vám ich odporúčam: Nočný cirkus, Havraní cyklus, všetko od Gaimana, Dám ti aj slnko, séria Dcéra dymu a kostí a kopa ďalších, o ktorých vám poviem neskôr :)
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt shape of water gif

A čo vy a váš "knižný životopis"?
Na ktorých knihách ste vyrastali a ktoré knihy ste kedysi milovali?
Zmenili sa vaše čiateľské chúťky?
Ktoré žánre ste kedysi zbožňovali a ktoré zbožňujete dnes?

1 komentár:

 1. Super nápad na článok!
  Ja si ani nepamätám kedy som začala čítať, mám proste pocit, že to bolo odjakživa. Doma som mala kopu rozprávkových kníh a nejaké slovenské povesti, ktoré som sa snažila čítať, no často som si prezerala len obrázky. Potom som začala chodiť do knižnice a pamätám si, že som si začala požičiavať nejakú "sériu" o vílach, boli to proste také tenké knižky vždy o nejakej inej farebnej víle a ja som si na tom dosť fičala :D potom som objavila knihy Jacqueline Wilsonovej a vďaka nej som začala chodiť aktívne do knižnice a naozaj čítať.
  Istý čas som si požičiavala aj rôzne dievčenské romány, hoci som na to ešte vôbec nemala vek a kopu kníh som ani poriadne nedočítala.
  No a potom tiež prišiel zlom, ktorý spôsobil Harry Potter. Môj starší brat mal rád filmy, mal doma aj kopu hračiek a počítačovú hru... vždy som vedela čo je Harry Potter, no nejako ma nenapadlo čítať knihy. Potom ma k tomu doviedla jedna kamoška a už to išlo. Stalo sa mi aj presne to isté čo tebe, nechcela som potom čítať nič, kde nebol Harry Potter, dokonca som si niekedy pri čítaní kníh predstavovala, že je hlavnou postavou on, len aby som mohla o ňom niečo čítať :´D
  Neskôr sa to nejak upokojilo, keď som zistila, že existujú aj iné fantasy série a keď som im dala šancu, veľmi sa mi páčili. Bol to síce aj, ehm, Twilight, ktorý som istý čas zbožňovala :D a ďalší zlom nastal, keď som objavila Percyho Jacksona, to je pre mňa taký druhý Harry Potter.
  Fantasy a YA žáner sa u mňa dostal na prvé miesto a to aj kvôli tomu, že som začala blogovať, čítať blogy a získala spoluprácu s vydavateľstvom, ktoré ponúkalo hlavne knihy tohto žánru. To ma viac-menej drží dodnes, aj keď som v sebe objavila novú vášeň- ku knihám s vojnovou tématikou a klasikám. Zbožňujem Remarqua, Poea, A.C. Doyla... a niekoľko mojich obľúbených kníh sú jednoducho staršieho dáta. To by som v minulosti keď som fičala na Twilighte a ságach o anjeloch nepovedala :D

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!